A Debreceni Sportcentrum- Sportiskola csütörtök este, a Főnix Csarnokban tartotta meg hagyományos gáláját, ahol díjazták a 2015-ös esztendő legjobbjait. Elismerést vehettek át a szakosztályok legjobb sportolói és edzői, „jó tanuló, jó sportolói”, valamint a DSC-SI egészére tekintettel a Sportiskola legjobb női és férfi utánpótlás egyéni, továbbá csapatsportolói, ill. edzőik.

Díjazták az év csapatát, valamint az év sportolóját és edzőjét. Életműdíjjal minden évben elismerjük egy olyan edző kolléga munkáját, aki hosszú éveken keresztül végzett kiváló, utánpótlás-nevelő munkájával öregbítette a DSI hírnevét.

Becsky András, a Debreceni Sportcentrum Kft. ügyvezető igazgatója évértékelő beszédében elmondta: ,,Két évvel ezelőtt a Sportiskola 50. évfordulóját ünnepeltük és ma is egy születésnapot tartunk, hiszen 10 éve, hogy a Sportiskola betagozódott a Debreceni Sportcentrum Kft. rendszerébe, és azóta is annak egyik legfontosabb divíziójaként, zászlóshajójaként működik.  Beigazolódott, hogy Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata jó döntést hozott, mikor az integráció mellett döntött, hiszen egy sportiskola vezetése, működtetése nemcsak sportszakmai kompetenciákat igényel, hanem olyan egyéb menedzseri feladatok elvégzését is, amit egy gazdálkodó szervezet hatékonyabban tud ellátni.

A Sportiskola 11 szakosztálya 2015-ben közel 1000 gyerek sportolását biztosította. A 12. szakosztályunk, a Kincskereső Program segítségével tovább bővült a sportolói bázis, növekedett a szakosztályi létszám és a programnak köszönhetően nemcsak az iskolákban, hanem már az óvodákban is megismerkedhetnek a gyerekek a Sportiskola által nyújtott előnyökkel. A Kincskereső kiválasztási folyamatában jelenleg 50 gyermek sportol, de a nyári hónapokban ez a szám megközelítette a 100 főt. A sportolók számának emelkedésével az edzők létszáma is ehhez igazodva növekszik. A szakosztályok működését jelenleg 13 szakosztályvezető és technikai vezető irányítja, akik munkáit további 57 fő edző kolléga segíti, biztosítva a gyermekek mindennapi testi-lelki fejlődését.

Kiválóan teljesítettek élsportolóink is. Kozák Luca atlétánk 2015 júliusában a svédországi junior atlétikai Európa-bajnokságon a 100m-es gátfutásban a legjobb idővel jutott a döntőbe, ahol végül kiváló versenyzéssel az ezüstérmet szerezte meg. Juhász Balázs szintén a junior atlétikai Európa-bajnokságon a 3000m-es akadályfutás fináléjában új egyéni csúccsal, a harmadik helyen végzett. Nagy Konrád gyorskorcsolyázónk az elmúlt évben folyamatosan faragott saját és országos csúcsán, majd a teljesítményével a koronát a múlt hétvégén Minszkben megrendezett Európa Bajnokságon tette fel, ahol 500 méteren bronzérmes lett.

Utánpótláskorú versenyzőink és csapataink is számos alkalommal adtak okot az ünneplésre.  Ha csak az aranyérmek számát nézzük, akkor atlétikában 30, cselgáncsban 1, műkorcsolyában 1, tollaslabdában 2, triatlonban 6, úszásban pedig 8 alkalommal nyertünk országos bajnokságot.  Ezeken felül pedig több mint száz ezüst és bronzéremmel gazdagították versenyzőink a sportiskola éremtáblázatát.

Veterán szinten is volt minek örülni, hiszen a lyon-i Atlétika Világbajnokságon a DSI rúdugrója Kurunczi Zoltán aranyérmet nyert a 75 év felettiek korcsoportjában. A fantasztikus sportemberünk 282 cm-es új Európa-csúccsal utasította maga mögé riválisait, a második helyezett német versenyzőre 22 centimétert vert rá.

A kiváló eredmények eléréséhez azonban elengedhetetlen a megfelelő háttérország kialakítása és működtetése.  Ez a gondolat is vezérelt minket, amikor 2015-ben átalakítottuk a Sportcentrum szervezeti struktúráját, jól körülhatárolható szervezeti egységeket hoztunk létre.  A sportiskola munkáját közvetlenül irányítja a Sportigazgatóság, a versenyszervezési feladatokat a Szervezési és Marketing Igazgatóság, míg a pénzügyi, ellenőrző tevékenységeket a Gazdálkodási Igazgatóság látja el.  Annak érdekében, hogy a létesítmények állapota megfelelő legyen a felkészüléshez, mérkőzésekhez és versenyekhez a Műszaki Osztály nyújt napi szintű, felkészült segítséget.

A 2010-es évtől kezdődően egyre hangsúlyosabbá vált az a kormányzati szándék, hogy a sport stratégiai ágazat legyen Magyarországon.  Ennek érdekében átalakultak a sporttal kapcsolatos irányítási és döntéshozatali rendszerek és a sport finanszírozása elmozdult a programfinanszírozás irányába.  Ennek egyik leglátványosabb eleme a 2011-es kormányrendelet, mely 5 látványcsapatsportot definiált, és útnak indította a társasági adó felajánlás útján megvalósuló sportfinanszírozást.  Az ún. TAO rendszer bevezetése óta soha nem látott mennyiségű pénz érkezett a sportba elsősorban az utánpótlás nevelés fejlesztése, valamint a létesítmények építése területén.  Ide sorolható egy másik kormányzati döntés is, melynek értelmében 16 kiemelt sportág szintén több milliárd forinthoz juthatott hozzá az elmúlt esztendőkben, melyek közül számos megtalálható a Debreceni Sportiskola szakosztályai között is. Sajnos a pénzügyi keretek, lehetőségek végesek, így vannak sportágaink, melyek jelenleg nem élveznek kiemelt támogatást, ezeknek a szakosztályoknak a működését saját forrásból biztosítjuk.

A sportfinanszírozás új lehetőségeit a Debreceni Sportcentrum is maximálisan kihasználta, hiszen a TAO pénzek segítségével meg tudtuk erősíteni és megfelelően díjazni a szakemberállományunkat, az utánpótlás csapataink felkészülési, versenyzési programjait pedig támogatni tudtuk felszerelés vásárlással, utaztatással, edzőtáborozási lehetőségekkel.

Számos fejlesztést hajtottunk és hajtunk végre a TAO forrásokból, felújítottuk az Oláh Gábor utcai komplexum egyes részeit, új jégcsarnokot építettünk illetve csak az idén több tízmillió forintot kívánunk fordítani a Főnix Csarnok felújítási munkálataira. Folyamatban van továbbá a Sportuszoda bővítése is egy 50 méteres medencével, mely az úszó- és vízilabda sport fejlődésének adhat további lendületet.

Ezeknek a pénzeknek a megfelelő felhasználása világos sportszakmai célokat, komoly gazdálkodási hátteret követel, melyek a DSI-ben maradéktalanul teljesültek.  A beadott sportszakmai pályázataink, fejlesztési programjaink igen magas százalékban kapnak pozitív elbírálást, illetve az ahhoz rendelt források lehívási aránya is nagyon kedvező.

2015-ben sikerült egy régóta váró feladatra is megoldást találnunk: állandó sportorvosi felügyelettel készülnek és versenyeznek sportolóink. A sportorvosi rendszer megerősítésével célunk a sportolók tevékenységének fejlesztése, a betegségektől, sérülésektől való prevenció és a sportolás következtében létrejött sérülések kezelése.  A sportorvosi háttér fejlesztésében kiemelt partnerünk a Debreceni Egyetem és nem titkolt szándékunk, hogy a Nagyerdei Stadionban hamarosan átadásra kerülő Sportegészségügyi és Élettani Központ segítségével komplex sportegészségügyi hátteret tudjunk biztosítani versenyzőink részére.

A tavalyi évben új alapokra helyeztük a szervezet belső és a külső kommunikációját is, melynek legfontosabb elemei az új arculat, a megújult Sportiskola honlap valamint a közösségi média aktív használata.  A megfelelő kommunikáció a Sportcentrum-Sportiskola egyik működési alapja, hiszen ezen keresztül koordináljuk a belső működésünket és alakítjuk vele a külső kapcsolatainkat is.  Az új arculatnak köszönhetően, könnyebben és célirányosabban tudnak az érdeklődők tájékozódni a sportiskola szakosztályainak életéről, eredményeiről, elérhetőségeiről.

Kollégáink nemcsak házon belül, hanem a Sportcentrum falain kívül is komoly szakmai feladatokat látnak el, országos és megyei szakszövetségek elnökségében és bizottságaiban vállalnak tevékeny szerepet.  Folyamatosan törekszünk arra, hogy szoros és aktív együttműködést alakítsunk ki és tartsunk fenn a sportági szövetségekkel.  Tagjai vagyunk a Sportiskolák Országos Szövetségének, folyamatosan részt veszünk konferenciákon, szakmai továbbképzéseken.  Aktív kapcsolatot ápolunk a debreceni első osztályú klubokkal, amelyek biztosítják sportolóink részére a felsőbb korosztályokban való versenyeztetést.  2015-ben a DEAC kosárlabdázóival, a DVSC kézilabdázóival, a labdarúgókkal, a pólósokkal valamint a Debreceni Hoki Klubbal, közösen vettünk részt a Karácsonyi adománygyűjtő akcióban, de szintén kiemelkedik az az együttműködés, amit a TAO források felosztásával kapcsolatosan végeztünk.

Az eredmények eléréséhez a Sportcentrum-Sportiskola természetesen önmagában nem elég.  Debrecen városának anyagi és tulajdonosi támogatása nélkülözhetetlen és ezúton szeretném megköszönni alpolgármester úrnak és a város vezetésének, hogy évről-évre biztosítja a működésünkhöz szükséges forrást, a közös együttműködés lehetőségét.  Szintén szeretném megköszönni a szponzorációs pénzeket, társasági adó felajánlásokat azoknak a partnereknek, akiknek köszönhetően több 100 millió forint segítette az elmúlt években a Sportiskola munkáját. Köszönetemet szeretném kifejezni azok a szülők, nagyszülők iránt, akik naponta, komoly áldozatokat vállalnak annak érdekében, hogy gyermekeik eljussanak az edzésekre, mérkőzésekre.  Végül, de nem utolsósorban Nektek is köszönöm, kedves kollegák, akik lelkiismeretes, profi munkátokkal segítettétek a Sportiskola 2015. évi munkáját.

Sikeres 2016-os esztendőt kívánok mindannyiónknak, a sportiskolásainknak meg nem is üzenhetnék mást, mint amit egy olimpiai évben az olimpia jelmondata megfogalmaz: citius, altius, fortius" azaz, gyorsabban, magasabbra, erősebben”-zárta gondolatait a Sportcentrum első embere.

Díjazottak

Szakosztályok legjobb sportolói:

Atlétika – Kozák Luca, edzője Suba László

Cselgáncs – Cservenák Anna, edzője Nagy István

Fiú kézilabda – Kathi Péter, edzője Vass György

Leány kézilabda – Sápi Boglárka, edzője Vida Gergő

Fiú kosárlabda – Csomor Péter, edzője Ráthonyi Tamás

Leány kosárlabda – Stekler Kamilla, edzője Sarkadi Ferenc

Labdarúgás – Arany László, edzője Arany László

Műkorcsolya – Győrfi Katinka, edzője Gyulai Györgyi

Tollaslabda – Tóth Kristóf, edzője Borbély Sándor

Triatlon – Kovács Balázs, edzője Pap Zsolt

Úszás – Kovács András, edzője Sántics Béla

 

Szakosztályok „Jó tanuló, jó sportolói”:

Atlétika – K. Szabó Gabriella

Cselgáncs – Orosz Botond

Fiú kézilabda – Vécsei Vencel

Leány kézilabda – Haja Dóra

Fiú kosárlabda – Virágh Péter

Leány kosárlabda – Muzsnay Lilla

Labdarúgás – Fábián Bence

Műkorcsolya – Herdon Sára

Tollaslabda – Szoták Kitti

Triatlon – Arany Attila

Úszás – Nagy Kamilla

 

Év női utánpótlás sportolója, egyéni sportágban: Kozák Luca, edzője Suba László

Év női utánpótlás sportolója csapatban: Stekler Kamilla, edzője Sarkadi Ferenc

Év férfi utánpótlás sportolója, egyéni sportágban: Juhász Balázs, edzője Suba László

Év férfi utánpótlás sportolója csapatban: Szabó Péter, edzője Arany László

Az év csapata a lányoknál: U-11 kézilabda csapat, edzőik: Emődi Tünde és Bujárszki Ádám

Az év csapata a fiúknál: U-14 kézilabda csapat, edzőik: Sándor László és Vass György

Az év edzője: Suba László

Az év sportolója: Kozák Luca

Életműdíjas: Borbély Sándor tollaslabda szakosztályvezető, edző

A Sportiskoláért végzett kiemelkedő munkájáért emlékérmes: Kocsis Andrea

Az év fő támogatója: TEVA Gyógyszergyár Zrt

 

Fotó:Czeglédi Zsolt

Sportiskolás gála a Főnixben

TOVÁBBI AKTUALITÁSOK