Ötvenhárom egyesület háromszázötven versenyzője lépett tatamira az Oláh Gábor utcai Sportcsarnokban megrendezett Diák A-B Magyar Kupán.

Szépszámú közönség követte figyelemmel a Diák A-B Magyar Kupa küzdelmeit. Ami nem meglepő, hiszen több mint tíz éve rendeztek utoljára rangos dzsúdóversenyt a cívisvárosban. A magas színvonal mellett a szakemberek kiemelték a tökéletes rendezést, ha minden a debreceni szakvezetés tervei szerint alakul, a jövőben nem kell hosszú esztendőket várni a folytatásra.

A tizennégy debreceni induló nagyszerűen szerepelt, a magyar csapatok mellett román, szlovák és moldáv dzsudokákat is felvonultató mezőnyben a lányok megnyerték az A-korosztály csapatküzdelmeit, de egyéniben is több értékes érmet, helyezést szereztek a DSC-SI versenyzői.

A hazaiak eredményesen küzdöttek, Orosz Botond és Bodnár Emese arany-, Gönczi Mirtill ezüst-, Gönczi Dorina és a Kondé Levente bronzérmet szerzett, míg Oláh Flóra, Magyar Attila, Süveges Bendegúz az ötödik helyen végzett.

Különdíjakat is osztottak, Diák B-korosztályban Oláh Flóra és Orosz Botond, Diák A-ban Bodnár Emese és Kondé Levente vehetett át kupát.

– Az edzéseken szerzett pozitív élmények mellett fontos, hogy a gyerekek versenyhelyzetben is megmutathassák, mit tudnak – kezdte Nagy István, a klub szakosztályvezetője. – Ilyenkor nem az eredmény a fontos, hanem hogy szokják a közeget, a versenydrukkot. A gyerek szempontjából persze minden eredmény számít, és nekünk is szükségünk van a visszaigazolásra. Igazi csapat alakult ki Debrecenben, nagyon jó közösség, életre szóló barátságok köttetnek. Sokat köszönhetünk a szülőknek, akik teljes mellszélességgel álltak a versenyrendezés mellé. Reméljük, a jövőben is hasonló színvonalú viadalokat rendezhetünk.

Eredmények:

Diák B korosztály:

-33 kg 5. Oláh Flóra

-29 kg 5. Magyar Attila

-32 kg 5. Süveges Bendegúz

-38 kg 1. Orosz Botond

Különdíjasok: Oláh Flóra és Orosz Botond

Diák A korosztály:

-32 kg 1. Bodnár Emese

3. Gönczi Dorina

-35 kg 2. Gönczi Mirtill

-49 kg 3. Kondé Levente

Csapatban 1. a DSC-SI leányai

Különdíjasok: Bodnár Emese és Kondé Levente

 

A presztizssport.com megszólaltatta Csősz Imre olimpiai bronzérmes cselgáncsozót:

,,Az edzők feladata nehéz ezzel a korosztállyal, hiszen rajtuk áll vagy bukik, hogy ezeket a gyerekeket, akik most 11-12 évesen itt versenyeznek, meg tudják-e tartani majd a felnőtt korosztály számára – fogalmazott Csősz Imre, aki szerint ebben az életkorban még a sikerek és érmek motiválják leginkább a gyerekeket, hiszen ez önbizalmat ad nekik. – Meglátásom szerint a legtöbben 19-20 éves koruk körül morzsolódnak le, ennek több oka van; egyrészt dönteniük kell az egyetem, a munka, és a sport között, a lányok pedig általában akkor fejezik be a sportot, ha párkapcsolatuk lesz. A tapasztalatok szerint, akik ekkor nem hagyják abba a dzsúdót, azokkal később is lehet számolni – mondta az 1992-es barcelonai olimpia érmese, majd a tornáról beszélt.

Tíz év után tudott újra rangos versenyt rendezni Debrecen, szerencsére nagyon sokan neveztek, 53 egyesület mintegy 350 indulója mérettette meg magát. Az ide kilátogatók megtapasztalhatták, hogy jó a hangulat, lelkesek a szülők, az edzők, a gyerekek. Csodálatos dolog egy ilyen hétvége! Szerintem inkább itt töltsék el az időt a gyerekek, mint a számítógép előtt. Persze a tanulás is fontos, de az egészséges mozgás, a test karbantartása még fontosabb – mondta az egykori Eb-arany, vb-bronzérmes, aki egy problémára is rávilágított. – A gyerek korosztálynál nagyon gyakori, hogy a fiatalokkal érkező szülők a „legjobb” edzők. A Debreceni Sportcentrum-SI dzsúdótermét direkt nem üvegfal választja el a folyosótól, a szülők edzés után így is beleszólnak a dolgokba, mert ők körülbelül három hónap leforgása alatt fekete öves oktatókká válnak. Velük nagyon nehéz a trénereknek, őket kell visszafogni kicsit, hogy a fiatalokat ne hajszolják bele a küzdelembe, az idő előtti versenyzésbe. Nyilván van olyan gyerek, akit motivál, ha a szülei szurkolnak neki, és ez bizonyos szinten elkerülhetetlen, hiszen őket is elragadja a hév. A "rosszabb fajta" szülő az, aki cselgáncsozott; ők aztán mindent tudnak a sportról, nehéz őket megfogni, de egyébként aranyosak, lelkesek. Az pedig Debrecenben elmondható, hogy nagyon jó a szülői munkaközösség, nélkülük nem is működne a szakosztály, ők hozzák-viszik a gyerekeket edzésre, alkalomadtán versenyekre. Bízunk benne, hogy a következő rangos debreceni dzsúdó versenyre nem kell tíz évet várnunk, szeretnénk folyamatosan nívós viadalokat rendezni.”-fogalmazott Csősz Imre.

Kitettek magukért a debreceni dzsúdósok a Magyar Kupán

TOVÁBBI AKTUALITÁSOK