A 2024-es év legjobbjait díjazták
2025. 01. 16. (csütörtök) 08.49
Az ünnepi esemény kezdetén Papp László, Debrecen polgármestere köszöntötte a megjelenteket, aki úgy fogalmazott: "Egy évkezdet mindig kettős feladatot jelent az elhivatott és komoly kihívásokkal szembenéző emberek és szervezetek számára. Egyfelől új célok meghatározását, másrészt pedig számvetést, a mögöttünk hagyott időszakkal. Tervezés és elemzés. Ezek kéz a kézben járnak, és különösen igaz ez a sportra. Mindenki, aki ma itt ünnepel, tevékeny részese volt a 2024-es év küzdelmeinek, eredményeinek. Aktív tagjai annak a nagy családnak, akikre büszkék vagyunk, hiszen a DSI Debrecen több évtizede kiemelt szerepet tölt be Debrecen sportéletében.
A Sportiskola divatos kifejezéssel élve egy olyan brand, amely nemcsak hazánkban, hanem egyre inkább Európában, sőt mostmár az egész világon ismert, hiszen versenyzőink messzire vitték nevét, viszik sikereit. A teljesség igénye nélkül Kerekes Gréta, Klekner Hanga, Kozák Luca, Senánszky Petra olyan sport ikonok, akik mindannyiunk számára példaképet jelentenek. Ösztönöznek bennünket fáradhatatlan küzdeni tudásukkal, az olimpián, világ-és Európa-bajnokságon elért eredményeikkel. Rendkívüli teljesítményt nyújtott a DSI egésze is, hiszen tavaly 17 szakosztályban majd másfélezer gyerekkel foglalkoztak az egyesület edzői, hétről hétre, versenyről versenyre.
Önkormányzatunk minden támogatást biztosított és biztosítani fog ahhoz, hogy fiataljaink, tehetséges sportolóink tartalmas, egészséges és eredményes életet élhessenek városunkban, és jól szerepelhessenek versenyeiken. A gondoskodás felelőssége azonban nemcsak az élsportra, és az ehhez szorosan kapcsolódó minőségi utánpótlás nevelésre korlátozódik városunkban. A Mozdulj Debrecen iskolaprogrammal, a várossal és az Egyetemmel közösen aktivizáltuk a nem versenyszerűen sportoló diákokat is, sőt, a különleges Akadémia keretében a speciális nevelési igényű gyerekek számára is biztosítottak városunkban a mozgásos programok. Az óvodai jelenlét az óvodapedagógusaink számára jelent komoly segítséget abban, hogy a legkisebbeket is megismertessük a mozgás örömével.
Meggyőződésem, hogy a DSI Debrecen sikerének titka a tehetséges vezetésben, a szakmailag felkészült edzőkben, segítőikben, de mindenképpen versenyzőikben, valamint a lelkes szülőkben rejlik. Azonban támogatók, szponzorok nélkül elképzelhetetlen lett volna ez a sokrétű feladatellátás. Köszönet illeti a Sportiskola tevékenységének támogatóit azért a társadalmi felelősségvállalásért, amelyet évről évre önzetlenül nyújtanak mind az edzők, mind a sportolók számára. Azt tudom ígérni, hogy minden rendelkezésünkre álló eszközzel arra törekszünk, hogy 2025-ben is minél teljesebb minőségi feltételrendszert biztosítsunk a felkészülésekhez. 2024 a sportolóink kiváló szereplésén túl a a nemzetközi rangú versenyek éve is volt. Debrecen és Miskolc közösen voltak házigazdái Magyarország eddigi legnagyobb multisporteseményének, az Európai Egyetemi Játékoknak. A magas színvonalú szervezésben kiemelkedő szerepet játszott a Debreceni Sportcentrum Kft. Büszkeséggel tölt el, hogy a Sportiskola irányítása, sportlétesítményeink üzemeltetése a városi verseny és szabadidős programok mellett a Sportcentrum csapata képes volt olyan világversenyek szervezésében szerepet vállalni, amelyek minden alkalommal kivívták a nemzetközi sportági szövetségek és a szurkolók elismerését.
A megvalósult infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően, a Sportcentrum kiváló szervezési és szakmai munkájának köszönhetően olyan jelentős nemzetközi sporteseményeknek voltunk házigazdái, mint a női kézilabda Európa-bajnokság és a 3x3 World Tour, és leszünk néhány hét múlva a műkorcsolya és jégtánc világbajnokságnak az idén. A céljaink most is közösek, nem változtak. Egyrészt minden helyi fiatalnak biztosítani kell az aktív, egészséges életmód feltételeit, emellett a Sportiskola keretein belül folytatni kell azt a tehetséggondozó programot, amely biztos alapját jelenti a jövő versenyzőinek. Reményeim szerint a nemzetközi versenyek szervezésében eddig elért szép sikerek azt az ígéretet is hordozzák, hogy Debrecen a jövőben is nemzetközi és világversenyek otthonául szolgálhat, és sportolóink pedig ezeken a versenyeken sikeres résztvevők lesznek majd. Szívből gratulálok mindenkinek, és kívánom, hogy lelkesedésük, kitartásuk és hitük maradjon olyan erős és rendíthetetlen, mint eddig. Ahogy Muhammad Ali, a világ egyik legismertebb egykori ökölvívója mondta: Ne add fel soha, mert nem tudhatod, milyen közel vagy a célodhoz! Sok sikert kívánok 2025-re is!-zárta gondolatait városunk első embere."
Papp László beszédét követően Becsky András, a Debreceni Sportcentrum Kft. ügyvezetője értékelte a mögöttünk hagyott évet.
"Nagy örömmel és szeretettel köszöntöm Önöket, valamint különösen Titeket, kedves fiatalok az idei díjátadó gálán itt a Főnix Arénában. Pontosan egy hónap telt el azóta, hogy véget ért a női kézilabda Európa-bajnokság, melynek magyar érdekeltségű csoportmérkőzéseit és a középdöntőket itt rendeztük meg az Arénában. Büszke vagyok arra, hogy kiszurkoltuk a lányoknak a továbbjutást Debrecenben, és hozzásegítettük őket, hogy a végén egy fantasztikus bronzéremmel térhessenek haza Bécsből. Az elmúlt hónapban további számos emlékezetes eseménynek adott otthont az Aréna, koncertek, színpadi előadások, illetve az elmúlt hétvégén ma már Magyarország egyedüli fittnesz nagy eseményét, a Főnix Fittet rendeztük meg. Számomra azonban minden évben ez a gála a legkedvesebb és legfontosabb pillanat, hiszen ilyenkor tudjuk megmutatni a tehetségeinket, az elért eredményeinket, sikereinket, mindezt egy ilyen csodás helyszínen, ünnepélyes keretek között.
Két nappal vagyunk túl az M4 Sport – Év Sportolója gálán, ahol fantasztikus teljesítményeket díjaztak, legyen szó európai, világ- vagy olimpiai bajnoki sikerekről. Ezek az eredmények és a ma este díjazottjai is reményeim szerint egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy az itt lévő fiatalok inspirálódjanak, motiválódjanak céljaik elérésében.
Az elmúlt években már igyekeztünk minél színesebben, kisfilmeken keresztül megmutatni a kiemelkedő debreceni sportolókat. Ma este sem lesz másként, így, ha megengedik, szeretném kihasználni az alkalmat arra, hogy néhány szót szóljak a Sportcentrum egészéről, a 2024-es év legfőbb feladatairól. Ez annál is inkább fontos, mivel tavaly nyáron zártunk kollegáimmal egy újabb ötéves ciklust és kaptunk mandátumot arra, hogy folytassuk a munkát. Ilyenkor azonban mindig megállunk egy pillanatra, hogy átgondoljuk helyünket a város sportéletében, meghatározva jövőbeli céljainkat.
Először is hálásak lehetünk a város sportlétesítményeiért, amelyek kiváló hátteret biztosítanak a mindennapi munkához. Ma már szinte alig van olyan sport, mely nem űzhető a városban, és több alkalommal is bizonyítottuk, hogy néha az első hallásra szinte lehetetlen dolgokba is belevágunk, jó példa volt erre a Pallagon rendezett mountain bike, azaz hegyi biciklizés diákolimpiája. Azóta vált szállóigévé a cégnél egyik igazgató kollegánk mottója: addig nevettünk a főnök viccén, amíg megértettük, hogy ez a feladat. Büszkén mondhatom, hogy a több éve, évtizede meglévő létesítményeink mellé, mint a Főnix Aréna, Sportuszoda, Jégcsarnok vagy az Atlétikai Centrum, sikeresen zárkóztak fel az elmúlt években átadott létesítmények is, mint a VeloPark, vagy az Extrém Sport Park. Számos sportágban szerveztünk hazai és nemzetközi versenyeket a tavalyi esztendőben is és a különböző kerékpáros szakágakban is be tudtunk mutatkozni mind a hazai mind a nemzetközi sportvilágnak. Rendezvények tekintetében az i-re a pontot a bevezetőmben már említett kézilabda Európa-bajnokság tette fel, hiszen egyedüli magyar rendező városként minden szem Debrecenre figyelt az év végén. De szintén eredményesnek mondhatjuk a nyáron a Debreceni Egyetemmel, illetve Miskolccal közösen lebonyolított Európai Egyetemi Játékokat is, mely a magyar sportrendezvények történetében a legnagyobb létszámú multisport esemény volt.
A tavalyi esztendőben az egyik legnagyobb kihívást a városi tanuszodák átvétele jelentette, mely ebben az évben egy további intézménnyel bővül. Büszkén mondhatom, hogy a vízfelületek integrálását követően olyan városi úszóprogramot dolgoztunk ki, melynek eredményeként megdupláztuk az idei tanévben az úszásoktatásra beiratkozott fiatalok számát. Az Úszó Szövetséggel együttműködésben működtetett Úszó Nemzet Program mellett futó városi úszásoktatásnak köszönhetően biztos vagyok benne, hogy rövid időn belül meg fog valósulni az a cél, hogy minden debreceni kisiskolást megtanítunk vízbiztosan, két úszásnemben úszni.
A városi szintű szakmai programok kidolgozásakor nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy még mindig vannak olyan gyerekek, akik nem, vagy csak nagyon keveset sportolnak. Számukra dolgoztuk ki a Mozdulj Debrecen iskolaprogramot, mely játékos formában, iskolai keretek között kínál mozgáslehetőséget. A tavalyi iskolai tanévben elindított programban ma már 40 intézmény több mint 1100 tanulója vesz részt, célunk, hogy a gyermekek körében rendszeresen megvalósuló egészségügyi mérések ezen programok hatására javuló statisztikákat mutassanak.
Szintén a sportolás kiskorban történő elsajátítása érdekében vettünk részt a Hétszínvirág Sportóvoda elindításában és sportprogramjának kidolgozásában, nagy öröm számomra, hogy 2024 szeptembere óta cselgáncs és ritmikus gimnasztika foglalkozásokkal tudjuk segíteni a kisgyermekek sportolását.
A meglévő és reményeink szerint folyamatosan bővülő létesítményportfóliót igyekszünk a jövőben is a legjobb színvonalon, magas kihasználtsággal működtetni, biztosítani azokban a város lakosságának rendszeres sportolását, az iskolai sportot illetve a kiemelt városi szintű szakmai programokat. Céljaink között szerepel a továbbiakban is, hogy minden évben legyenek olyan hazai és nemzetközi sportesemények, melyek öregbítik városunk hírnevét, hozzájárulnak a városimázs növeléséhez.
És nagyon fontosak számunkra azok a társaitok is kedves fiatalok, akik valamilyen fogyatékkal, segítséggel élnek. A tavalyi évben ezért is csatlakoztunk a Magyar Parasport Napjához illetve szerveztünk az év végén élménykorcsolyázást az Immánuel Otthon gyermekei számára. A kerekesszékes és egyéb fogyatékossággal élő fiatalok egyenként segítőket kaptak, akik életreszóló élményt tudtak adni a Jégcsarnokba érkező gyermekek számára. Ezúton köszönöm valamennyi jeges szervezet és szakosztály segítségét. Nekem ez a rendezvény mutatta meg igazán a sport közösségkovácsoló hatását és az összefogás erejét.
A létesítményüzemeltetési és rendezvényszervezési céljaink mellett pedig természetesen továbbra is szeretnénk a hazai és nemzetközi sport reflektorfényét Debrecenen is tartani, kiemelt célunk, hogy a város sportolói folyamatosan ott lehessenek több sportágban is a nemzetközi versenyeken, olimpiákon. Büszkeség, hogy a DSI Debrecent négy sportoló is képviselte Párizsban, ezzel továbbra is ott vagyunk a kiemelt vidéki sportegyesületek között és ebből nem is szeretnénk lentebb adni. Fábián László főtitkár úrnak itt szeretném megígérni, hogy továbbra is azon fogunk dolgozni, hogy minél több debrecenit adjunk az olimpiai csapatba és segítsük a 2028-as Los Angelesi célok teljesülését.
Beszédemet szeretném a köszönetnyilvánításokkal zárni, először is köszönöm PM úrnak és Debrecen város vezetésének, hogy évek óta a sokszor nehéz külső körülmények mellett is a szükséges pénzügyi forrásokkal, szakmai iránymutatásukkal támogatják munkánkat. Köszönöm a támogatóink anyagi és erkölcsi közreműködését és külön szeretném megköszönni a Bárány családnak, hogy immár több éve, magánemberként is segítik a legtehetségesebb utánpótlás sportolóinkat.
Végül de nem utolsó sorban pedig köszönöm a Sportcentrum közel 300 munkatársának, hogy lelkiismeretes munkájukkal hozzájárultak valamennyi elért eredményhez. -zárta évértékelőjét Becsky András.
A beszédek és a színes programok előtt és után a díjazottak átvehették elismeréseiket."
A szakosztályok legjobbjai:
Atlétika: Keszthelyi Szonja Edző: Donka László
Cselgáncs: Fedora Ferenc Edzői: Nagy István, Raus Tamás
Extrémsport: Klepács Barnabás Edző: Fekete Viktor
Gyorskorcsolya: Tályai Kitti Edző: Timár Ádám
Kerékpár: Tóth Réka Edző: Nagy Zoltán
Kézilabda fiú: Farkas Örs Edző: Vida Szabolcs
Kézilabda lány: Decsi Bettina Edző: Milánik Zoltán
Kosárlabda fiú: Kullár-Halász Gergő Edző: Halmai Norbert
Labdarúgás Gulyás Nándor Edző: Győrösi Péter
Műkorcsolya: Fedora Sára Edző: Gyulai Györgyi
Tollaslabda: Csernyánszki Balázs Edző: Mester József, Mátyus Tibor
Triatlon: Pusztai Dóra Edző: Zékány-Nagy Patrik, Pap Zsolt
Úszás: Piros Patrik Edző: Horváth Péter
Vívás: Nagy Blanka Virág Edző: Serra Bendegúz
Jó tanuló-jó sportoló
Atlétika: Chrobák Gergő Edző: Chrobák Gyula
Cselgáncs: Fancsali László Márk Edző: Nagy István, Raus Tamás
Extrémsport: Fintor György Edző: Fekete Viktor
Gyorskorcsolya: Nagy János Edző: Timár Ádám
Kerékpár: Soós Olivér Edző: Nagy Zoltán
Kézilabda fiú: Finta Barnabás Edző: Nagy-Márkus Peónia
Kézilabda lány: Somogyi Luca Edző: Milánik Zoltán
Kosárlabda fiú: Becsky Áron Botond Edző: Kozák István
Labdarúgás: Nagy Lőrinc Edző: Lukács Ákos
Műkorcsolya: Fenyvesi Eszter Edző: Gyulai Györgyi
Tollaslabda: Iváncsits Soma Edző: Mester József, Mátyus Tibor
Triatlon: Marádi Gergő Edző: Zékány-Nagy Patrik, Pap Zsolt
Úszás: Balogh Viktória Edző: Szalinszky Balázs
Vívás: Sárvári Rita Edző: Serra Bendegúz
Az év edzője: Kókai Dávid
Az év sportolója: Senánszky Petra
Év női utánpótlás sportolója: Nagy Blanka Virág (vívás)
Év férfi utánpótlás sportolója: Dobi Gergő (triatlon)
Az év főtámogatója: Synergy Construction Hungary Kft.
A Bárány család által anyagilag támogatott sportolók:
Sárvári Rita vívó
Tóth Réka kerékpáros
Tóth Nándor súlylökő
Különdíj:
Tóth Réka (kerékpár)
Gyetkó Dániel (kerékpár)
Gyetkó Péter (kerékpár)
ifj. Kovács Béla (kerékpár)
Fedora Ferenc (cselgáncs)
Kreisz Bálint (úszás)
Kempf Zoltán (Extrémsport)
Csernyánszki Balázs (Tollaslabda)
Keszthelyi Szonja (atlétika)
Darai Laura (atlétika)
Kapcsolódó: FOTO GALÉRIA itt megtekinthető.